Site Loader

Zahrádek pokrytých nadýchanými sněhovými peřinkami se letos s největší pravděpodobností už nedočkáme. Leden i únor je zatím teplotně nadprůměrný a vysoké teploty pak často střídá nárazový mráz. Právě teplotní skoky jsou velkou zátěží pro zimní zahrady a velkou paseku dokážou způsobit právě ovocným stromům.Kvetoucí stromy
 
Velké teplotní rozdíly pak mají za následek popraskání kůry u ovocných stromů. Tyto praskliny se potom stávají útočištěm pro nejrůznější choroby a plísně, ale také škůdce. K takovým prasklinám jsou nejnáchylnější práv teplomilné stromy, jako jsou meruňky nebo broskvoně a pak několik druhů jabloní a hrušní.
 
Pokud chceme tedy kůru stromů ochránit, je nejlepší opatřit kmen nátěrem v podobě hašeného vápna smíchaného s vodou. K dostání jsou ale i speciální barvy, které mají stejný účinek, jen se jedná o dražší variantu. Tyto nátěry se postupně smývají a proto je dobré nátěrem stromy ošetřit až s příchodem jara, kdy jsou skoky mezi vysokými a nízkými teplotami nejmarkantnější. Jenže právě v letošní zimě se s těmito velkými teplotními skoky setkáváme už začátkem nového roku. S nátěrem proto rozhodně neotálejte!
 
Velmi rychlou a také účinnou metodou je i zastínění stromu pomocí rohoží nebo obyčejné prkno, které je ke kmenu připevněné k jižní straně. Tyto mechanické ochrany pak koncem března stačí odstranit.Zasněžená jabloň
 
Pokud i přes veškerou snahu nakonec kůra popraská, rozhodně jí nenechávejte bez povšimnutí. Bude potřeba strom ošetřit. K takovému účelu se používá speciální sadařský balzám, kterým se natírá vyčištěná rána stromu. Nevzhledné praskliny se pak mohou ošetřit štěpařským voskem, který má stejně jako sadařský balzám léčivé účinky a pomáhá strom chránit před případnými infekcemi, jen se s ním v chladných dnech hůře pracuje. V teplých zimách provádějte nátěr hned dvakrát, nejprve začátkem ledna a ten pak opakujte ještě začátkem března. 

Post Author: