Site Loader


Zatímco u našich babiček a prababiček bylo běžné, že manželství začínala v mládí, a trvala ve štěstí či neštěstí často až do smrti, dnes už tuto situaci pozorujeme zřídka. Se vzrůstající rozvodovostí se snižuje porodnost, zároveň i stoupá počet matek samoživitelek. Společenské poměry a nastavení se jednoduše mění.

červené křížky

Změny ale zdaleka nepozorujeme jen u manželství. Stejně jako je výjimkou být spolu „v dobrém i zlém“ až do konce, málokdy uvidíte bezdětný pár, který je spolu více než 6 let, nemluvě o nějakých 10, 15 letech. Na vině rozchodů bývá právě tzv. přechození vztahu.

Přechození je stav vztahu, kdy partneři ztrácí o sebe navzájem zájem, a zároveň nejsou na vině žádné praktické důvody typu hádek a větších neshod. Lidé často mluví o svém vnímání situace tak, že sice jsou dobrými kamarády, v horším případě koordinovaně fungujícími spolubydlícími, ale lásku postupně přestali k dané osobě pociťovat.
rozchod páru

Tato situace samozřejmě může nastat jak u párů dětných, tak i bezdětných, u sezdaných i nesezdaných.  Větší riziko nicméně představuje pro páry bezdětné a nesezdané, u kterých se i objevuje mnohem častěji. Typicky postiženy bývají studentské lásky, kdy se partneři po volném, pohodovém začátku vztahu sestěhují, a při řešení každodenních problémů se později začínají odcizovat.

Problém se tedy většinou objevuje u párů, které spolu žijí a sdílejí každodenní starosti, a to zhruba kolem šestého roku trvání vztahu. Sociologické výzkumy a statistiky ukazují, že riziko nástupu přechozeného vztahu je opravdu mezi čtvrtým až šestým rokem největší.

A jak tomuto problému zabránit? Nejčastěji se uvádí, že situaci může odvrátit společný projekt. Nižší riziko rozvodu či rozchodu je u párů, které nějaká společná činnost či zájem poutá dohromady. Tím bývá pro většinu partnerství dítě, ale klidně může podobně zafungovat i jiná podobná snaha o budování něčeho společného – například založení a provoz vlastní firmy, dlouhotrvající společné zájmy, nebo třeba stavba a udržování domu, společná domácí zvířata a cokoliv dalšího, co Vás může napadnout.


Post Author: