Site Loader

Když jsem již před mnoha lety navštívila s rodinou poprvé svoji tetu v Holandsku, byla jsem uchvácena tím, že rodinné domky měly velká okna bez záclon a závěsů. Vypadalo to úžasné a jediné, koho napadlo civět těmi okny dovnitř, jsme byli my. Nebyli jsme na něco takového od nás zvyklí.
stůl u okna
Uběhlo ještě dost let, než jsem si pořídila vlastní domácnost, ale první, co jsem udělala, bylo odstranění všech záclon a závěsů. Jedinou výjimkou byla koupelna a záchod, ale i tam se používaly minimálně, okna vedla do sousední zahrady. Nemám také ráda spaní v absolutní tmě a jsem-li někde na návštěvě, kde zatahují na noc žaluzie, či závěsy, automaticky je hned odtahuji. Stejně tak i v hotelech. Jsou to pro mě lapače prachu, i když mohou mít v některých prostorách jisté dekorativní účely, to přiznávám.

Pokud člověk bydlí v paneláku a kouká do oken sousedního paneláku, tak je k takovému kroku třeba notná dávka odvahy nebo exhibicionismu. Ale v rodinných domcích to zase až takový problém není. Nemáme ani žádné žaluzie nebo rolety. Jen ve střešních oknech jsou rolety jako ochrana před sluncem, které stahujeme v létě, aby nebylo v patře příliš horko.

Dnes je tento bezzáclonový trend již mnohem rozšířenější než dříve. Lidé si okna také různě vyzdobují, podle ročních období  a málokoho napadne Vám do oken upřeně hledět, co že tam zrovna děláte a jak to u Vás vypadá. I když se takoví zvědavci, či voyeuři zajisté najdou.
rolety na budově
Pokud si chcete chránit alespoň částečně své soukromí a bojíte se, že můžete být večer někým zvenku pozorováni, jakmile rozsvítíte světla, tak Vám místo závěsů bohatě postačí vnější nebo vnitřní žaluzie, či rolety. V létě mohou také stínit, pokud máte okna obrácená k jihu a slunce hodně pálí. Musíte je sice také pravidelně čistit, ale dnes jsou již prostředky a přípravky, se kterými to jde celkem snadno.

Post Author: