Site Loader

Při nástupu jara se na nás najednou nakupí hned několik úkonů na zahrádce a kolem domečku. Snadno se nám tak může stát, že na něco zapomeneme. Jak si dobře naplánovat všechny výsevy, abychom nic nepromeškali?  Pomůže vám k tomu tento jednoduchý a přehledný seznam úkolů, které je potřeba na jaře stihnout.
 kvetoucí pažitka
Březen
·         Zelenina
Začátkem měsíce začněte s předpěstováním sazenic. Ideální doba je pak na papriky a brokolici. Do poloviny měsíce byste měli zasázet také semínka rajčat.
 
Do skleníku už můžete s čistým svědomím vysít karotku, ředkvičku nebo třeba bazalku. Stejně tak je nejvyšší čas na předpěstování raného salátu. Mladý salát už můžete na záhon sázet koncem měsíce a ještě ho pro jistotu překrýt netkanou fólií. Vysazovat do země už můžete cibuli a česnek.
 
·         Stromy a keře
V tomto měsíci jsou ideální podmínky pro výsadbu ovocných stromů a keřů. Na jaře můžete vysazovat dokonce i tolik choulostivé broskvoně a meruňky. Koncem měsíce pak můžete začít s vysazováním okrasných opadavých listnáčů nebo například révy vinné.
 práce s kaktusy
Duben
·         Zelenina
V dubnu už je nejvyšší čas na vysévání zeleniny, například mrkev, nejrůznější saláty, červenou řepu, hrách, špenát ad.
 
Stejně ta je duben ideální na vysévání aromatických bylin. Vysít můžete oregano, levanduli, tymián, šalvěj, mátu ad.
 
Vysazovat můžete už předem předpěstované sazenice salátu nebo brokolice nebo sazenice rajčat, ty však raději do skleníku, jinak by mohly sazeničky zmrznout.
 
Květen
·         Zelenina
Začátkem května je ideální čas pro výsev okurek nakládaček nebo polních salátovek.
Sejí se i poslední dobou velmi oblíbené cukety, nejlépe však až v druhé polovině května, kdy budete mít jistotu, že už nepřijdou jarní mrazíci. V druhé polovině května se sejí fazole a kukuřice, melouny vodní a také sazeničky rajčat, paprik a lilků. 
 
V úvahu však musíme vzít kromě datumu v kalendáři, i nadmořskou výšku, zeměpisnou polohu a hlavně aktuální předpověď počasí.
 

Post Author: